Obvezna praksa
Študijska praksa postaja vse pomembnejša odskočna deska za študenta po zaključku študija in ob vstopu na trg delovne sile. Študenti s prakso, poleg znanja, pridobijo tudi druge sposobnosti, ki so navadno odločilnega pomena pri iskanju prve zaposlitve. Na praksi tako lahko študenti spoznajo, kako uporabiti teoretično znanje v praktičnih primerih, pridobivajo delovne navade, učijo se delati v skupini, komunicirati s sodelavci, vodji skupin in vodstvenim osebjem, dobijo pa tudi izkušnje pri delu s strankami. Praksa je koristna tudi za razvoj študentovih osebnih lastnosti in spretnosti. Študent tako pod nadzorom opravlja dejanske naloge na posameznih področjih oziroma delovnih mestih in s tem pridobiva možnost uporabe teoretičnih znanj v konkretnih upravnih zadevah.
Cilj študijske prakse je, da študent svoje teoretično znanje nadgradi s praktičnim vidikom in s tem dobi celovit vpogled v delovanje izbrane organizacije.
Študent v času opravljanja obvezne prakse spozna organizacijo, se seznani s problemom, ki ga bo reševal v času prakse, in načinom konzultacije z mentorjem v organizaciji, konzultacije z mentorjem na fakulteti na strokovnem problemu, s prestavitvijo rešitve problema v organizaciji in na fakulteti ter možnostih za realizacijo in priporočili za nadaljnje delo. Cilj prakse torej je seznaniti študente s konkretno prakso in konkretnim delovnim okoljem, naučiti študenta obravnavati in reševati probleme v realnem okolju ter izboljšati pridobljene kompetence med študijem.
Obvezno študijsko prakso izvajamo na dodiplomskem visokošolskem študijskem programu Državne in evropske študije.
Seznam organizacij, s katerimi sodelujemo na področju zagotavljanja obvezne prakse študentom:
- Mestna občina Maribor
- Ustanova Fundacija Bit Planota
- Inkubator Savinjske regije
- Upravna enota Jesenica
- Odvetnik Miha Ozimek
Pravni akti
Obrazci:
Obrazec 1 Prijava študijske prakse
Obrazec 3 Potrdilo o opravljeni praksi
Obrazec 4 Vprašalnik za študente o kakovosti prakse
Obrazec 5 Vprašalnik za mentorje na fakulteti o kakovosti prakse
Obrazec 6 Vprašalnik za mentorje v delovnem okolju o kakovosti prakse