- Domov
- >
- Mednarodno sodelovanje
- >
- Erasmus+
- >
- Mobilnost osebja za poučevanje in usposabljanje
Mobilnost osebja za poučevanje in usposabljanje
Mobilnost osebja lahko izvaja katera koli vrsta osebja v terciarnem izobraževanju ali povabljeno osebje zunaj terciarnih izobraževalnih institucij. Za zagotovitev visokokakovostnih aktivnosti mobilnosti s čim večjim učinkom mora biti aktivnost mobilnosti povezana s poklicnim razvojem osebja ter izpolnjevati njegove potrebe v zvezi z učenjem in osebnim razvojem.
Člani osebja lahko izvedejo katero koli od spodaj opisanih aktivnosti:
- obdobje poučevanja v tujini na partnerski terciarni izobraževalni instituciji. Obdobje poučevanja v tujini omogoča kateremu koli članu pedagoškega osebja terciarne izobraževalne institucije ali osebja v podjetjih, da poučuje na partnerski terciarni izobraževalni instituciji v tujini.
- obdobje usposabljanja v tujini na partnerski terciarni izobraževalni instituciji, v podjetju ali na katerem koli drugem ustreznem delovnem mestu. Obdobje usposabljanja v tujini vsem zaposlenim terciarne izobraževalne institucije omogoča, da se udeležijo aktivnosti usposabljanja v tujini, ki je pomembna za njihovo vsakodnevno delo v terciarni izobraževalni instituciji. Ta aktivnost je lahko v obliki usposabljanja (razen konferenc), sledenja na delovnem mestu ali obdobij opazovanja.
- Obdobje mobilnosti osebja v tujini lahko združuje aktivnosti poučevanja in usposabljanja. Vsako obdobje poučevanja ali usposabljanja v tujini se lahko izvede kot kombinirana mobilnost.
Cilji mobilnosti osebja so:
- Spodbujati izmenjavo strokovnega znanja in izkušenj o pedagoških metodah;
- omogočiti študentom, ki ne morejo sodelovati v mobilnosti, da koristijo znanje in izkušnje akademskega osebja z drugih visokošolskih zavodov in osebja, ki je povabljeno iz podjetij iz drugih evropskih držav;
- ustvarjanje povezave med visokošolskimi zavodi in s podjetji,
- omogočiti, da zaposleni na izobraževalni instituciji pridobijo znanje ali določeno praktično znanje iz izkušenj in dobrih praks v tujini, kot tudi praktične spretnosti, ki so pomembne za njihovo trenutno delo in njihov strokovni razvoj,
- spodbujati izmenjavo strokovnega znanja in izkušenj,
- ustvarjati povezave med visokošolskimi zavodi in podjetji,
- več priložnosti za strokovni in poklicni razvoj, boljše kompetence ter povečanje zadovoljstva na delovnem mestu,
- okrepljeno podpiranje in spodbujanje mobilnosti za študente,
- spodbujati zaposlene na izobraževalni instituciji, da postanejo mobilni.
Pogoji za izmenjavo
Kandidat za poučevanje ali usposabljanje lahko sodeluje v programu Erasmus, če:
- je državljan ene sodelujočih držav v programu vseživljenjsko učenje ali državljan druge države, ki je zaposlen v sodelujoči državi;
- je ob prijavi v delovnem ali pogodbenem razmerju s fakulteto;
- za isto vrsto mobilnosti še ni presegel maksimalnega časa trajanja mobilnosti.
Če je institucija gostiteljica zaposlenih za poučevanje ali usposabljanje visokošolski zavod, mora imeti Erasmus+ univerzitetno listino.
Postopek prijave in izbora
Na spletni strani fakultete TUKAJ je objavljen Razpis za mobilnosti osebja za poučevanje in usposabljanje za posamezno študijsko leto. Seznam partnerskih institucij je dostopen TUKAJ.
Zainteresirani kandidati izpolnijo Prijavnico za Erasmus mobilnost z namenom poučevanja (STA) in usposabljanja (STT) za izbrano študijsko leto. Obvezna priloga prijavnega obrazca je osnutek programa mobilnosti za namen poučevanja (ang. Mobility Agreement – Staff Mobility For Teaching) ali osnutek programa mobilnosti za namen usposabljanja (ang. Mobility Agreement – Staff Mobility For Training).
Program mobilnosti za namen poučevanja je dostopen TUKAJ.
Program mobilnosti za namen usposabljanja je dostopen TUKAJ.
Na podlagi popolne prijave je opravljen izbor upravičenih posameznikov za udeležbo v mobilnosti z namenom poučevanja ali usposabljanja. Program mobilnosti mora vsebovati namen in obrazložitev mobilnosti (dodano vrednost), poleg vsebine dela pa še pričakovane rezultate. Institucija gostiteljica se mora vnaprej strinjati s programom, ki ga bo opravljal kandidat.
Postopek po izboru in pred izmenjavo
Z izbranimi kandidati je skladno z dodeljenimi sredstvi s strani nacionalne agencije (CMEPIUS) sklenjena pogodbo o finančni pomoči. Erasmus sredstva lahko krijejo del upravičenih stroškov mobilnosti. Upravičeni stroški so dejanski stroški in stroški dnevnic, in sicer največ do višine, ki je določena s strani Evropske komisije na letni ravni za državo gostiteljico in dolžino bivanja ter so nastali v upravičenem obdobju pogodbe med fakulteto in nacionalno agencijo (CMEPIUS). Najvišji dovoljeni delež upravičenih stroškov, ki ga je dovoljeno kriti iz Erasmus sredstev, je določen v sporazumu med fakulteto in nacionalno agencijo.
Postopek po izmenjavi
Prejemnik je dolžan v 30 dneh po zaključku izmenjave fakulteti predložiti poročila o opravljeni mobilnosti zaposlenega, račune, ki izkazujejo nastale stroške in potrdilo o opravljeni mobilnosti (ang. Certificate of attendance). Dokončen pogodbeni znesek bo določen po odobritvi vseh predloženih dokazil.
Vzorec: Poročilo o opravljeni mobilnosti
Vzorec: Certificate of attendance