Študenti s posebnimi potrebami in posebnim statusom
Študenti s posebnimi potrebami in posebnim statusom
Fakulteta za državne in evropske študije Nove univerze omogoča študentom s posebnimi potrebami in posebnim statusom ustrezne prilagoditve študijskega procesa, ki zagotavljajo njihovo enakopravno sodelovanje in vključevanje v vse postopke na fakulteti. S tem fakulteta skrbi za zagotavljanje enakih pravic ter dostopnost do informacij, ki so na voljo javnosti.
Študenti, ki so slepi in slabovidni oziroma imajo okvaro vidne funkcije, so gluhi in naglušni, imajo govorno-jezikovne motnje ali primanjkljaj na posameznih področjih učenja, so gibalno ovirani, dolgotrajno bolni, imajo motnje avtističnega spektra ali psihosocialne težave, lahko v študijskem procesu na Novi univerzi pridobijo status študenta s posebnimi potrebami. Študenti, ki izkazujejo pomembne dosežke na področju športa, umetnosti in kulture oziroma se udeležujejo (področnih) mednarodnih tekmovanj ali so starši otrok, ki še niso šoloobvezni, lahko v študijskem procesu na NU pridobijo poseben status (status študenta športnika in trenerja, status študenta umetnika in kulturnika, status študenta starša do začetka obveznega šolanja otrok in status študenta, ki se udeležuje (področnih) mednarodnih tekmovanj).
Če želite uveljavljali status študenta s posebnimi potrebami ali posebnim statusom pri vpisu na 1. ali 2. stopnjo, ga boste morali dokazovati že pri vpisnem postopku. Pravila za dodelitev statusa kandidata s posebnimi potrebami in posebnim statusom določajo pogoje in način dodelitve statusa kandidata s posebnimi potrebami in statusa kandidata s posebnim statusom v prijavno-sprejemnem postopku za vpis v prvi letnik dodiplomskega in magistrskega študija na Novi univerzi. O dodelitvi statusa kandidata s posebnimi potrebami in posebnim statusom odloča Študijska komisija članice Nove univerze, ki razpisuje študijski program, na katerega se kandidat prijavlja za vpis na podlagi individualne prošnje in ustreznih dokazil, ki jih kandidat pošlje preko informacijskega sistema eVŠ, najkasneje do roka, določenega v tekočem razpisu za vpis.
Študenti s posebnimi potrebami in posebnim statusom na Fakulteti za državne študije Nove univerze so skladno s Pravilnikom o študentih s posebnimi potrebami in posebnim statusom na Novi univerzi upravičeni do posebnih ugodnosti. Pravilnik ureja pogoje za pridobitev statusa študenta s posebnimi potrebami in posebnega statusa študenta, postopek pridobitve statusa študenta s posebnimi potrebami in posebnega statusa študenta in možne prilagoditve okolja in načina izvajanja študija ter opravljanje študijskih obveznosti na fakultetah članicah Nove univerze.
Za uveljavljanje pravic, ki izhajajo iz opredeljenega pravilnika, morajo študenti podati prošnjo na fakulteto preko Visokošolskega informacijskega sistema (VIS). O prošnji študenta za pridobitev statusa študenta s posebnimi potrebami ali posebnega statusa študenta odloča Študijska komisija.
V konkretnih primerih fakulteta omogoča individualizirane postopke, ki temeljijo na usklajevanju individualnih potreb študenta na eni strani in značilnostim posameznega študijskega programa na drugi strani. Podporo na področju vpisa, uvajanja v študijski proces, prilagoditve študijskega gradiva in študijske podpore študentom s posebnimi potrebami ponuja referat fakultete.
KONTAKT: info@fds.nova-uni.si
Vodja referata za študentske zadeve: Urška Jambrek
Tudi Karierni center Nove univerze omogoča študentom s posebnimi potrebami in posebnim statusom razne oblike individualne pomoči. Pri tem omogoča individualno karierno svetovanje, podporo pri izbiri študija, podporo ob uvajanju v študijski proces, pomoč pri pripravi kariernega načrta, različne brezplačne delavnice za pridobivanje dodatnih znanj, obiske delovnih okolij, predstavitve delodajalcev, pomoč ob prehodu v zaposlitev (priprava pisne predstavitve, priprava inovativne predstavitve delodajalcu) in druge aktivnosti.
KONTAKT: karierni.center@nova-uni.si
Vodja Centra za karierni razvoj in mednarodno mobilnost Nove univerze: Inga Pikl
Fakulteta za državne in evropske študije omogoča še dodatno prilagoditev študijskega procesa z objavo videoposnetkov izvedenih predavanj v e-učilnici. Tovrstno dostopno študijsko gradivo predstavlja izjemno priložnost za tiste študente, ki gradijo »dvojno kariero« (tj. poleg študija izkazujejo pomembne dosežke na področju športa, umetnosti in kulture oziroma se udeležujejo (področnih) mednarodnih tekmovanj), se poleg študijskih izzivov srečujejo z izzivi starševstva oz. imajo zaradi določenih osebnih lastnosti status študenta s posebnimi potrebami. Z zagotovitvijo posnetkov predavanj se poveča fleksibilnost študija in možnost individualnega prilagajanja tempa učenja posameznikovim potrebam. Naše izkušnje kažejo, da se v mnogih primerih povprečni čas učenja skrajša, študijski rezultati pa izboljšajo, saj je študentu:
- omogočen neomejen vpogled v videoposnetke predavanj in elektronsko učno snov,
- omogočena interaktivna udeležba izbranih diskusij in razprav ob izbranem terminu,
- omogočeno individualno spremljanje študijskega napredka,
- ter omogočeno prilagajanje velikost pisave in glasnosti posnetkov za študente, ki imajo težave z vidom ali sluhom.