- Domov
- >
- Raziskovanje
- >
- Aktualni raziskovalni projekti
- >
- Primerjava vpliva ideologij na pravno in ekonomsko stroko pri poskusih transnacionalnega normiranja odgovornosti gospodarskih družb za človekove pravice."
Primerjava vpliva ideologij na pravno in ekonomsko stroko pri poskusih transnacionalnega normiranja odgovornosti gospodarskih družb za človekove pravice.”
O projektu:
Koncept, da za spoštovanje človekovih pravic niso odgovorne le ustanove javnega prava – države, mednarodne organizacije, organi regionalnih in lokalnih oblasti, ampak tudi pravne osebe zasebnega prava, je novejši in v sodobnem svetu zelo hitro pridobila na pomeni. Ker živimo v dobi globaliziranega sveta, sta še posebej pomembni vprašanji (1) odgovornost multinacionalk za spoštovanje človekovih pravic, ko hkrati poslujejo v številnih državah, pri tem pa poleg ugodnejšega poslovnega okolja in bližine tržišča pogosto iščejo tudi države z zakodajo, ki delavce in potrošnike ohlapneje ščitijo in (2) kako doseči čim bolj jasne in zavezujoče norme za spoštovanje človekovih pravic v gospodarstvu v transnacionalnem pravu.
Pri vprašanju spoštovanja človekovih pravic pri multinacionalkah se stikata pravna in ekonomska stroka, ki morata ponuditi skupne koncepte in strokovne podlage za normiranje področja v transnacionalnem pravu. Pri tem je jasno, da na strokovnjake obeh strok vpliajo tudi njihove ideologije – svetovni nazori posameznikov, ki se s področjem ukvarjajo, iščejo in predlagajo rešitve. Vodja projekta na slovenski strani Matej Avbelj je vodil edini raziskovalni projekt do sedaj v Sloveniji, ki se je ukvarjal s področjem, kako ideologije vplivajo na odločanje sodnikov. Ambicija raziskovalne skupine je raziskovalni področje v bližnji prihodnosti razširiti tudi na vprašanje transnacionalnega in mednarodnega prava. Vodja projekta na ameriški strani Mark Zupan, predsednik Alfred univerze v New Yorku, pa je eden vodilnih ameriških (in svetovnih) strokovnjakov na področju vpliva ideologij na ekonomiste, ekonomsko stroko in posledično ekonomske politike. V predlaganem bilateralnem projektu želimo vzpostaviti trdnejše vezi med raziskovalci iz obeh univerz, ki bi bile osnova za bodočo prijavo temeljnega raziskovalnega projekta, kjer bi na inovativen in nov način želeli združiti primerjavo vpliva ideologij na pravno in ekonomsko stroko ter odločevalce, ki združujejo obe področji ter kako se to odraža pri poskusih normiranja področja odgovornosti multinacinalnih gospodarskih družb za spoštovanje človekovih pravic v transnacionalnem pravu.
V zadnjih desetletjih je globalizacija sprožila številne pozitivne in negativne odzive v domačem in mednarodnem okolju. Pomembna posledica globalizacije je tudi povečanje ekonomske, socialne, kulturne in politične moči podjetij, kar po eni strani pozitivno vpliva na življenja posameznikov in na družbo kot celoto, po drugi strani pa smo priča velikemu številu obtožb na račun podjetij, ki sistematično kršijo človekove pravice. Gospodarske družbe predstavljajo 45 od 100 največjih gospodarstev na svetu, in 91 od 150 največjih gospodarstev. Gospodarske družbe nedvomno prispevajo k ustvarjanju novih delovnih mest, spodbujanju gospodarske rasti in dvigu življenjskega standarda. Gospodarske družbe imajo pomembno vlogo pri uresničevanju človekovih pravic svojih zaposlenih in družbe kot celote. Gospodarske družbe so, denimo, odgovorne za zagotavljanje ustreznih delovnih pogojev v razmerju do svojih delavcev, ter imajo tudi pomembno vlogo pri zagotavljanju osnovnih storitev v širši skupnosti. Gospodarske družbe lahko tudi kršijo ekonomske in socialne pravice, denimo, če njihova dejavnost onesnažuje okolje, ali če njihovi izdelki škodijo zdravju potrošnikov. Gospodarske družbe tako nosijo določeno odgovornost za uresničevanje ekonomskih in socialnih pravic, ki izhajajo iz domačih in mednarodnih normativnih redov. Njihove obveznosti se nanašajo na vse ekonomske in socialne pravice, ki izhajajo iz mednarodnih dokumentov o varstvu človekovih pravic ter iz domačih ustavnih redov. Obveznosti gospodarskih družb se razlikujejo od državnih obveznosti za spoštovanje človekovih pravic, vendar jih ne zmanjšujejo ali omejujejo. Različni strokovnjaki soglašajo, da so gospodarske družbe zavezane spoštovati človekove pravice (J. Nolan, E. George, S. Deva, L. Backer, J. Ruggie, D. Augenstein, D. Kinley). Vendar je trenutna ureditev spoštovanja človekovih pravic v gospodarstvu v slovenskem in mednarodno pravnem redu pomanjkljiva, nezadostna in neustrezna, saj ne vzpostavlja jasne obveznosti gospodarskih družb do spoštovanja človekovih pravic in uveljavljanja njihove odgovornosti. Zato so se v zadnjih letih okrepile zahteve predvsem iz civilne družbe po sprejetju zavezujočih obveznosti držav, mednarodnih organizacih in gospodarskih družb do spoštovanja človekovih pravic v gospodarstvu. V globalnem svetu in ob realnosti multinacionalk, pa je se kaže vse večja potreba po normiranju področja v transnacionalnem pravu. V globalnem svetu pa je znanstveno nagovarjanje takšnega področja smiselno zgolj v mednarodnem okolju. Zato želimo preko predlaganega bilateralnega projekta vzpostaviti transatlanstko raziskovalno skupino, ki bi iz ameriške in slovenske (ki je širše del srednjeevropske in EU) perspektive v prijavo temeljnega raziskovalnega projekta nagovorila to akutno vprašanje.
Projektna skupina je načrtno in zelo skrbno izbrana, da pokrije interdisciplinarni spekter, ki je stikajo na tem zelo aktualnem področju. Mark Zupan je uveljavljen ameriški in mednarodni strokovnjak za vpliv ideologij na ekonomsko stroko in ekonomske politike, za makroekonomijo in delovanje multinacionalk. Matej Avbelj je strokovnjak za evropsko in transnacionalno pravo, poleg obsežnega publiciranja iz obeh področij se je podrobno ukvarjal tudi z vplivom ideologij na pravno stroko in odločanje sodnikov. Dejan Valentinčič se ukvarja predvsem z vprašanji diskriminacije in ukrepov proti njej, kar je tudi pomembno v kontekstu predstavljenega projekta, saj tudi v zasebnem sektorju do kršitev človekih pravic najpogosteje prihaja prav pri ranljivih skupinah z manjšo družbeno močjo. Edina Zejnić je doktorska študentka, ekonomistka, ki že leta deluje na področju gospodarstva in razume tudi kontekst, način razmišljanja in delovanja v zasebnem sektorju.
Raziskovalna skupina v Sloveniji:
- Dr. Matej Avbelj
- Dr. Dejan Valentinčič
- Edina Zejnić, doktorska študentka FDŠ
Ameriški partner:
Raziskovalna organizacija Alfred University, New York, ZDA