- Domov
- >
- Mednarodno sodelovanje
- >
- Jean Monnet Chair
Jean Monnet Chair
Vodja projekta: prof. dr. Matej Avbelj
Projekt Jean Monnet Chair (JMC) je posvečen pluralizmu v Evropski uniji (PluralEU), kot del Erasmus+ programa Jean Monnet Action na področju visokega šolstva in raziskovanja (ERASMUS-JMO-2022-CHAIR).
Osrednji cilj Jean Monnet Chair projekta na temo pluralizma v Evropski uniji je prispevati k spremembi trenda zatona etosa pluralizma v EU. To je mogoče doseči s spodbujanjem aktivnega državljanstva in evropske demokratične identitete. Ta pa se ne more razviti v odsotnosti ustreznega poznavanja delovanja EU. S tem ciljem bo Jean Monnet projekt primer dobre prakse na področju izobraževanja, strokovnega in osebnega razvoja posameznikov, ki delujejo v izobraževalnem sektorju; še posebej pa mladih v državah članicah EU ter na zahodnem Balkanu.
Predstavljeni splošni cilji Jean Monnet Chair projekta bodo doseženi tako, da bo projekt razdeljen na tri nosilne stebre: izobraževalni, raziskovalni in civilnodružbeni steber. Prvi in drugi steber bosta spodbujala strokovno in znanstveno odličnost, tretji pa bo prispeval k razvoju aktivnega evropskega državljanstva in k spodbujanju demokratične identitete EU. Na ta način bo naš projekt tesno sledil smernicam Erasmus+ programa, katerih cilj je krepiti sodelovanje pri demokratičnem življenju v Uniji, poglabljanje skupnih vrednot ter pospeševanje civilnodružbenega delovanja. Vse to se bo uresničevalo v okviru akreditiranih študijskih programov na Novi univerzi v obliki treh obveznih in enega izbirnega predmeta. Ti bodo s pomočjo omiljene sokratske metode in poučevanja v kontekstu prispevali h kritičnemu razumevanju javnih zadev Evropske unije v najširšem smislu.
ZAKLJUČNO POROČILO O PROJEKTU
Na Novi univerzi se zaključuje projekt Jean Monnet Chair, ki ga je v sodelovanju z dr. Katarino Vatovec, dr. Vereno Rošic Feguš in dr. Gorazdom Justinkom izvajal dr. Matej Avbelj v okviru Fakultete za državne in evropske študije in je bil so-financiran s strani Evropske komisije.
Osrednji cilj Jean Monnet Chair projekta na temo pluralizma v Evropski uniji je bil prispevati k spremembi trenda zatona etosa pluralizma v EU. To je mogoče doseči s spodbujanjem aktivnega državljanstva in evropske demokratične identitete. Ta pa se ne more razviti v odsotnosti ustreznega poznavanja delovanja EU. S tem ciljem je bil Jean Monnet projekt primer dobre prakse na področju izobraževanja, strokovnega in osebnega razvoja posameznikov, ki delujejo v izobraževalnem sektorju; še posebej pa mladih v državah članicah EU ter na zahodnem Balkanu.
Predstavljeni splošni cilji Jean Monnet Chair projekta so bili dosežni v sklopu treh nosilnih stebrov: izobraževalni, raziskovalni in civilnodružbeni steber. Prvi in drugi steber sta spodbujala pedagoško, strokovno in znanstveno odličnost, tretji pa je prispeval k razvoju aktivnega evropskega državljanstva in k spodbujanju demokratične identitete EU.
V prvem stebru smo v tri obstoječe predmete Fakultete za državne in evropske študije vnesli nove študijske vsebine s področja pluralizma in njegovega pomena za ustavno demokracijo tako na državni ravni kot v okviru EU. Samo na Fakulteti za državne in evropske študije je v treh letih predmet Demokratična in pravna država zaključilo okrog 300 slušateljev. Še vsaj 200 slušateljev pa je osvojilo znanje s področja pluralizma v okviru predmetov, posvečenih delovanju EU (Pravo EU) na splošno ter v upravnem smislu (Evropsko upravno pravo). K tem številkam niso prišteti študenti Evropske pravne fakultete, Erasmus študenti in drugi.
V okviru drugega stebra smo razvijali znanstveno in strokovno publicistično dejavnost. Nastali sta dve uredniški znanstveni monografiji; osem izvirnih znanstvenih prispevkov oz. delov znanstvenih monografij, od katerih sta dva še v tisku; več kot dvajset kolumn za splošno javnost ter več kot deset nastopov v uglednih medijih na temo EU ter pluralizma.
Že drugi steber je imel pomembne civilnodružbene učinke, katerim pa je bil v celoti posvečen tretji steber. Sestavljal ga je nov izbirni univerzitetni predmet Evropski akademski forum, ki je vključeval kar 36 srečanj, od katerih je 32 tudi posnetih in na voljo splošni javnosti. Evropski akademski forum je bil res vključujoča in mednarodna akademska, civilnodružbena in strokovna platforma, v okviru katerega se je zvrstilo več kot 80 različnih gostov iz vsaj 18 različnih držav, ki jim je prisluhnilo več kot 4000 slušateljev tako bodisi v živo bodisi prek spleta. Med njimi velja omeniti posebej države Zahodnega Balkana na njihovi poti v EU ter vabljena predavanja veleposlanikov Češke, Irske, Nemčije, Poljske in Španije.
Slednjič smo želeli EU ter pomen pluralizma v evropski demokratični družbi približati tudi mlajšim generacijam, zato smo v okviru projekta izvajali tudi iniciativo #MiSmoEU. Na tej podlagi smo izvedli več kot 20 brezplačnih predavanj za srednje šole, za dijake in učitelje, ter s tem prispevali h krepitvi evropskega državljanstva, utemeljenega na pluralizmu, dialogu, sprejemanju razlik in iskanju skupnih evropskih poti.