- Domov
- >
- Mednarodno sodelovanje
- >
- Erasmus+
Erasmus+
Splošne informacije
Erasmus+ je program Evropske unije na področju izobraževanja, usposabljanja, mladine in športa za obdobje 2021–2027. Erasmus+ je ključno orodje EU, ki bo uresničeval cilje in smernice dokumenta Evropski izobraževalni prostor (European Education Area) z namenom priprave Evrope na digitalne in zelene spremembe s sodelovanjem vseh članic EU.
Namen programa Erasmus+ je dvig kakovosti izobraževanja in usposabljanja ter s tem krepitev socialne kohezije in konkurenčnosti gospodarstva Unije. Z visokokakovostnim, vključujočim izobraževanjem in usposabljanjem ter priložnostnim in neformalnim učenjem se mladim in udeležencem vseh starosti zagotovijo kvalifikacije in spretnosti, potrebne za njihovo pomembno sodelovanje v demokratični družbi, medkulturno razumevanje in uspešne prehode na trgu dela.
Erasmus+ na podlagi uspeha Erasmus+ programa v obdobju 2014–2020 krepi svoja prizadevanja za povečanje priložnosti, ki so na voljo več udeležencem in širšemu krogu organizacij, pri čemer je osredotočen na kvalitativni učinek ter prispeva k bolj vključujočim, povezanim, zelenim in digitalno pismenim družbam.
Erasmus+ želi omogočiti sodelovanje čim večjemu številu posameznikov, še zlasti tistim iz okolij z manj priložnostmi, ter kot ključne izpostavlja vsebine in aktivnosti vključevanja, ohranjanja okolja (zeleni Erasmus) in prehoda na digitalno družbo ter aktivno participacijo oz. sodelovanje v demokratičnem življenju.
Preko aktivnosti posamezniki pridobijo različne osebne in strokovne spretnosti in kompetence, v tujini opravijo študijske obveznosti ali praktično usposabljanje, razširijo mrežo poznanstev in poznavanje sistemov izobraževanja po različnih državah. Institucije prav tako pridobijo nova znanja, različne metode dela, ki dvignejo kakovost njihovega delovanja in sposobnost za mednarodno sodelovanje.
Program Erasmus+ podpira tri ključne ukrepe in aktivnosti Jean Monnet:
Ključni ukrep 1 (KA1), Učna mobilnost posameznikov: projekti KA1 omogočajo institucijam, da pridobijo sredstva za izvedbo mobilnost posameznikov (učeči se in osebje lahko odidejo na usposabljanje, prakso, sledenje na delovnem mestu, izmenjavo na partnersko institucijo v drugo državo);
Ključni ukrep 2 (KA2), Sodelovanje med organizacijami in institucijami: projekti KA2 podpirajo sodelovanje med organizacijami in institucijami, pri čemer lahko institucije pridobijo sredstva za izvedbo mednarodnih projektov različnega obsega;
Ključni ukrep 3 (KA3), Podpora razvoju politik in sodelovanju: Evropska komisija omogoča podporo različnim sistemsko orientiranim projektom;
Jean Monnet aktivnosti: Projekti Jean Monnet prispevajo k razmisleku o evropskem povezovanju s krepitvijo znanja in ozaveščenosti o Evropski uniji.
Splošno o KA1 (učna mobilnost posameznikov)
V programu lahko sodelujejo le institucije, ki so nosilke Erasmus univerzitetne listine. V tej akciji so možne naslednje oblike mobilnosti:
- Mobilnost študentov za študij (SMS)
- Mobilnost študentov za prakso (SMP)
- Mobilnost osebja za poučevanje (STA)
- Mobilnost osebja za usposabljanje (STT)
- Mobilnost mladih diplomantov za pripravništvo/prakso.
- Kombinirani intenzivni program (KIP) – NOVOST V PROGRAMSKEM OBDOBJU 2021-2027
Več o programu si preberite v Vodniku za prijavitelje Erasmus+, ki je ključni dokument za razumevanje programa Erasmus +.
Erasmus+ študentska listina
Vsak izbrani študent Erasmus+ prejme od univerze oziroma visokošolske ustanove pošiljateljice študentsko listino Erasmus+, ki določa pravice in obveznosti sodelujočih študentov v programu Erasmus+. Študenti Erasmus+ tako vedo, kaj imajo pravico zahtevati in kaj se od njih pričakuje v času njihovega študija in/ali prakse v tujini.
Študentska listina Erasmus+ predstavlja osnovne pravice študentov Erasmus+, denimo brezplačna predavanja in popolno priznanje študija in prakse, ki ju opravijo v tujini, ter osnovne obveznosti, ki jih imajo študenti Erasmus+ tako do svoje matične kot gostiteljske ustanove oziroma podjetja.
Prenos študentske listine Erasmus+ je mogoč tukaj.
ERASMUS+ INSTITUCIONALNI PODATKI
Koordinacija Erasmus+ programa na ravni Nove univerze poteka v okviru Centra za karierni razvoj in mednarodno mobilnost. Na fakultetah članicah pri izvajanju programa sodelujejo Erasmus+ koordinatorji. Evropsko pravno fakulteto, kot fakulteto članico Nove univerze, v okviru programa Erasmus+ v mednarodnem prostoru zavezujejo sledeči institucionalni podatki:
- Erasmus identifikacijska številka (Erasmus+ ID code): SI NOVA-GO07
- PIC koda: 906996270
- Erasmus univerzitetna listina: Erasmus charter for higher education 2020-2027 (ECHE)
- Erasmus Policy Statement: Erasmus policy statement
KONTAKTI
Center za karierni razvoj in mednarodno mobilnost Nove univerze
Nataša Kolavčič, Vodja centra za karierni razvoj in mednarodno mobilnost, Erasmus+ institucionalni koordinator
Naslov: Delpinova ulica 18/b, 5000 Nova Gorica
Telefon: +386 5 338 44 99, +386 5 338 44 06
Kontakt: international@nova-uni.si
Nova univerza, Fakulteta za državne in evropske študije
Zdenka Volarič, Erasmus+ koordinator
Naslov: Žanova ulica 3, 4000 Kranj
Telefon: 04/ 260 18 53
Kontakt: international.department@fds.nova-uni.si
POMEMBNE POVEZAVE
CMEPIUS, Center Republike Slovenije za mobilnost in evropske programe izobraževanja in usposabljanja
Naslov: Ob železnici 30a, 1000 Ljubljana
Telefon: +386 1 586 42 51
Kontakt: info@cmepius.si
Tu najdete vse, kar morate vedeti o programu Erasmus+.
Mobilnost študentov za namene študija in prakse
CILJI MOBILNOSTI
Cilj Erasmus+ programa je tudi spodbujati zaposljivost, socialno vključevanje, državljansko angažiranost, inovacije in okolijsko trajnost v Evropi in zunaj nje, in sicer z omogočanjem vsem študentom, da v okviru študija študirajo ali se usposabljajo v tujini, da:
- se seznanijo z različnimi stališči, znanjem, metodami poučevanja in raziskovanja ter delovnimi praksami na svojem študijskem področju;
- razvijajo svoje prečne spretnosti, kot so komunikacija, jezik, reševanje problemov, medkulturne spretnosti in raziskovalne spretnosti;
- razvijajo svoje spretnosti, usmerjene v prihodnost, kot so digitalne spretnosti, ki jim bodo omogočile reševanje sedanjih in prihodnjih izzivov;
- se olajša njihov osebni razvoj, na primer sposobnost prilagajanja novim situacijam in samozavest.
PRIČAKOVANI UČINKI MOBILNOSTI
Pričakovani učinki mobilnosti za študente zajemajo enega ali več rezultatov:
- izboljšan učni uspeh;
- boljša zaposljivost in poklicne možnosti;
- okrepljena samoiniciativnost in podjetništvo;
- večja samostojnost in samozavest;
- izboljšani znanje tujih jezikov in digitalne kompetence;
- okrepljena medkulturna zavest;
- aktivnejša udeležba v družbi;
- boljša osveščenost o evropskem projektu in vrednotah EU;
- večja motivacija za sodelovanje v prihodnjem (formalnem/neformalnem) izobraževanju ali usposabljanju po obdobju mobilnosti v tujini.
VRSTE MOBILNOSTI
Študenti lahko na mobilnost odidejo z namenom študija ali z namenom prakse, ali pa se udeležijo krajših intenzivnih programov (KIP). Aktivnosti obsegajo:
- obdobje študija v tujini na partnerski visokošolski instituciji. Obdobje študija v tujini mora biti del študentovega študijskega programa, ki vodi do dokončanja katerega koli cikla študija. Obdobje študija v tujini lahko vključuje tudi prakso. Taka kombinacija ustvarja sinergije med akademskimi in strokovnimi izkušnjami v tujini;
- prakso (usposabljanje, delovna praksa) v tujini v podjetju, raziskovalnem inštitutu, laboratoriju, organizaciji ali na katerem koli drugem ustreznem delovnem mestu. Podprte so prakse v tujini v katerem koli ciklu študija in za nedavne diplomante. V to so zajeta tudi asistentstva za poučevanje za študente, ki bodo postali učitelji, in raziskovalna asistentstva za študente in doktorande v kateri koli ustrezni raziskovalni ustanovi.
- doktorsko mobilnost: da bi se bolje izpolnile raznolike potrebe doktorandov po učenju in usposabljanju ter zagotovile enake možnosti, lahko doktorandi in tisti, ki so pred kratkim dokončali doktorski študij (podoktorski diplomiranci), opravijo kratko ali daljše obdobje fizične mobilnosti za študij ali prakso v tujini. Spodbuja se dodajanje virtualne komponente fizični mobilnosti;
- kombinirano mobilnost: vsako študijsko obdobje ali praksa v tujini, vključno z doktorsko mobilnostjo, se lahko opravi kot kombinirana mobilnost, ne glede na to, koliko časa traja. Kombinirana mobilnost je kombinacija fizične mobilnosti z virtualno komponento, ki olajša spletno izmenjavo in timsko delo za sodelovalno učenje. Virtualna komponenta lahko na primer na spletu združi učeče se iz različnih držav in z različnih študijskih področij, da bi se udeležili spletnih tečajev ali pa skupaj in hkrati opravili naloge, ki so priznane kot del njihovega študija.
Vsak študent lahko kombinirano mobilnost opravi tudi z udeležbo v kombiniranem intenzivnem programu.
Poleg tega bodo lahko študenti, ki se ne morejo udeležiti dolgotrajne fizične mobilnosti za študij ali prakso (npr. na primer zaradi svojega študijskega področja ali ker imajo manj možnosti za udeležbo), opravili kratkotrajno fizično mobilnost tako, da jo bodo kombinirali z obvezno virtualno komponento.
UPRAVIČENI UDELEŽENCI
Programa mobilnosti se lahko udeležijo:
- študenti, vpisani na visokošolsko institucijo in v študij, ki se zaključi s priznano stopnjo izobrazbe ali drugo priznano kvalifikacijo terciarne ravni (do ravni doktorata in vključno z njo),
- doktorski študenti in doktorandi, pri čemer v primeru doktorske mobilnosti mora imeti udeleženec raven 8 EOK,
- novi visokošolski diplomanti, ki se lahko udeležijo mobilnosti za prakse. Organizacija upravičenka se lahko odloči, da ne bo nudila praks za nove diplomante. Pri tem velja, da mora nove diplomante izbrati njihova visokošolska institucija v zadnjem letu študija, prakso v tujini pa morajo opraviti in zaključiti v enem letu po tem, ko diplomirajo oz. zaključijo študij.
DESTINACIJE
Mobilnosti so možne v partnerske in programske države iz sledečega seznama – Seznam programskih in partnerskih držav ter Regij 1-14, institucije pa lahko prav tako gostijo udeležence učne mobilnosti iz teh upravičenih držav.
Mobilnost iz držav programa v partnerske države ima dvojen cilj:
- študentom in osebju ponuja več priložnosti za mednarodne izkušnje ter pridobivanje v prihodnost usmerjenih in drugih ustreznih spretnosti po vsem svetu.
- visokošolskim institucijam iz držav programa omogoča, da vzpostavijo dolgoročno trajnostno mednarodno sodelovanje s partnerskimi institucijami iz partnerskih držav.
Do 20 % sredstev, dodeljenih projektu mobilnosti na področju visokošolskega izobraževanja, se lahko uporabi za financiranje izhodne mobilnosti študentov in osebja visokošolskih institucij v državah programa v katero koli partnersko državo na svetu (Regije 1–14). Te priložnosti so namenjene spodbujanju organizacij v državi programa, da razvijejo aktivnosti izhodne mobilnosti z več partnerskimi državami, pri čemer se pričakuje, da bodo zajele čim večje geografsko območje.
TRAJANJE MOBILNOSTI
Obdobje študija v tujini lahko traja od najmanj 2 meseca do največ 12 mesecev.
Obdobje prakse v tujini lahko traja od najmanj 2 mesecev do največ 12 mesecev.
Mobilnost za študij in/ali prakso za doktorande: od 5 do 30 dni ali od 2 do 12 mesecev (mobilnost za študij lahko vključuje dodatno obdobje prakse, če je to načrtovano).
Vsi študenti, zlasti tisti, ki se ne morejo udeležiti dolgotrajne fizične mobilnosti za študij ali prakso, lahko krajšo fizično mobilnost kombinirajo z virtualno komponento.
UPRAVIČENE ORGANIZACIJE
V primeru mobilnosti za namene študija ali udeležbe v KIP je lahko organizacija gostiteljica katerakoli tuja institucija, nosilka ECHE listine, s katero ima Nova univerza sklenjen veljaven medinstitucionalni bilateralni sporazum (t. i.«Inter-institutional Agreement«). Seznam veljavnih sporazumov se nahaja TUKAJ.
V primeru mobilnosti študentov za prakso je lahko organizacija gostiteljica:
- katera koli javna ali zasebna organizacija iz države programa ali partnerske države, ki je dejavna na trgu dela ali področju izobraževanja, usposabljanja, mladine, raziskav in inovacij, na primer:
- javno ali zasebno malo, srednje ali veliko podjetje (vključno s socialnimi podjetji);
- javni organ na lokalni, regionalni ali nacionalni ravni;
- veleposlaništvo ali konzularno predstavništvo države programa, v kateri je organizacija pošiljateljica;
- socialni partner ali drug predstavnik sveta dela, tudi gospodarske zbornice, obrtna/poklicna združenja in sindikati;
- raziskovalni inštitut;
- fundacija;
- šola/zavod/center za izobraževanje (na kateri koli ravni, od predšolskega do srednješolskega izobraževanja, vključno s poklicnim izobraževanjem in izobraževanjem odraslih);
- neprofitna organizacija, združenje, nevladna organizacija;
- organ, ki zagotavlja poklicno usmerjanje, poklicno svetovanje in informacijske storitve;
- visokošolska institucija iz države programa, ki je nosilka listine ECHE, ali visokošolska institucija iz partnerske države, ki je priznana s strani pristojnih organov in je pred začetkom izvajanja mobilnosti podpisala medinstitucionalne sporazume s partnericami iz držav programa.
Naslednje vrste organizacij niso upravičene do pridobitve statusa gostiteljice za mobilnost študentov za prakse:
- institucije in drugi organi EU, vključno s specializiranimi agencijami,
- organizacije, ki upravljajo programe EU, na primer nacionalne agencije Erasmus+ (da ne pride do morebitnega navzkrižja interesov in/ali dvojne dodelitve sredstev).
Mobilnost pedagoškega osebja in zaposlenih
Razpis za izvedbo mobilnosti pedagoškega osebja
Učno osebje iz visokošolskih zavodov lahko na partnerski instituciji poučuje ali se usposablja.
Trajanje izmenjave v tujini lahko traja od najmanj 2 dni do 2 mesecev (v to obdobje ni vštet čas potovanja). Program pedagoških vsebin mora obsegati minimalno 8 ur na teden (ali krajše obdobje bivanja).
Erasmus sredstva lahko krijejo del upravičenih stroškov mobilnosti, in sicer največ do višine, določene s strani Evropske komisije na letni ravni za državo gostiteljico in dolžino bivanja. Izmenjava v okviru programa Erasmus omogoča, da v sklopu svojih delovnih obveznosti pedagoški sodelavci pridobijo različna znanja in izkušnje, ki jih lahko nato uporabijo pri nadaljnjem delu.
Pogoji za izmenjavo
- Udeleženci morajo biti ob prijavi in v času načrtovane mobilnosti na Fakulteti za državne in evropske študije v delovnem ali pogodbenem razmerju s fakulteto.
- Udeleženec za isto mobilnost še ni prejel sredstev na drugi visokošolski instituciji.
- Je državljan Republike Slovenije ali katere koli države, ki sodeluje v programu, ali tuji državljan, ki ima stalno bivališče ali status begunca v eni od sodelujočih držav, ali oseba brez državljanstva v eni od sodelujočih držav;
- Prednost pri izboru imajo posamezniki, ki se prijavijo za sodelovanje prvič.
Obveznosti pedagoških sodelavcev pred odhodom v tujino in po prihodu domov
Vsi izbrani kandidati morajo pred odhodom v tujino fakulteti predložiti Program predavanj ali Program usposabljanja (v nadaljevanju: program) Obvezna priloga programu je podpisana izjava, s katero kandidat potrjuje, da je mobilnost financirana le iz enega Erasmus vira. Program predavanj ali usposabljanja je dejansko prijavnica upravičenega udeleženca za to aktivnost. Vsebovati mora program dela, ki naj bi bil dogovorjen z institucijo gostiteljico. Institucija gostiteljica se mora vnaprej strinjati s pedagoškim programom, ki ga bo opravljal kandidat.
Z izbranimi kandidati se sklene tudi pogodba o finančni pomoči.
Najkasneje v roku 30 koledarskih dni po podpisu sporazuma o mobilnosti in najkasneje do datuma začetka obdobja mobilnosti oziroma po prejemu potrditve o prihodu, bo udeležencu izplačano predplačilo, ki predstavlja 80% finančne podpore iz evropskih sredstev Erasmus+. Po prejemu vseh dokumentov po zaključku mobilnosti, se določi končna višina Erasmus+ dotacije v skladu s tem razpisom, ter izplača morebitni preostanek sredstev. Podrobnosti so urejene v pogodbi o dotaciji. Udeleženec mora po koncu mobilnosti v tujini in v roku 30 dneh po prejemu poziva, izpolniti in oddati tudi spletno končno poročilo. Od udeležencev, ki ne izpolnijo in ne oddajo spletnega končnega poročila lahko njihove institucije zahtevajo delno ali celotno vračilo prejete finančne podpore.
Izkušnje udeležencev
Regensburg, Nemčija
Nastja Zavec, študentka Mednarodnih in diplomatskih študij Fakultete za državne in evropske študije, se je v želji po novih izkušnjah in znanju, odločila za 5 mesečno izmenjavo v Nemčiji.
Pozitivno vzdušje, izjemno prijazni ljudje in nadvse prijetno okolje mesta Regensburg, ki ima sicer dve univerzi, so Nastjo več kot navdušili. Mesto je spoznavala skozi organiziran večmesečni program, ki so ga pripravili in odvodili nadvse odzivni in prijazni študentje tutorji nemške fakulteto OTH (Ostbayerische Technische Hochschule Regensburg), kjer se je tudi udeleževala predavanj. Odlično organiziran in nad pričakovanji odvoden program, kot ga opisuje Nastja, je med drugim, vključeval brezplačen tečaj nemškega jezika, vodene oglede mesta, organizacijo družabnih mednarodnih dogodkov in iger. Ob kakovostnem akademskem programu, ki so ga oblikovali in odpredavali vrhunski učitelji, tako ni manjkalo tudi izvrstne zabave.
Več o izkušnji, nemški lestvici ocen in pripravi kranjske klobase, preberite tukaj.
Riga, Latvija
Doc. dr. Breda Mulec, se je od 14. maja do 19. maja 2017 udeležila Erasmus izmenjave na latvijski univerzi – Riga Stradinas University. Nekaj utrinkov o sodelovanju med FDŠ in latvijsko univerzo si lahko ogledate v priloženem videu.
Porto, Portugalska
»V mesecu septembru 2015 sem se udeležil Erasmus izmenjave pedagoškega osebja na »Instituto Superior de Ciências Empresariais e do Turismo – ISCET« v Portu na Portugalskem. Na omenjeni fakulteti sem opravil nekaj predavanj dodiplomskim in podiplomskim študentom ter sodeloval na izjemno obiskani okrogli mizi o begunski oziroma migracijski krizi. Dodana vrednost izmenjave je predvsem v navezovanju institucionalnih stikov in sodelovanja z pedagoškim in raziskovalnim osebjem na fakulteti. Erasmus izmenjava omogoča vpogled v prakse in spoznavanje način izvajanja univerzitetnega študija na drugem koncu Evrope v drugačnem kulturnem in družbenem kontekstu. Na ta način izmenjava spodbuja in pripomore k izmenjavanju najboljših praks pri poučevanju in raziskovanju.«
izr. prof. dr. Jernej Letnar Černič
Mnenje o mednarodni mendarodni izmenjavi profesorjev
»Erasmus izmenjava za profesorje je odlična priložnost tako za navezovanje osebnih kot institucionalnih stikov. Gre za krepitev akademskega omrežja, tvorjenja podlag za nova sodelovanja na področju raziskovanja, ki odpirajo tudi vrata našim študentom v tujino in tujim v Slovenijo.«
Mnenje španskega študenta Davida, ki se je Erasmus izmenjave udeležil na naši fakulteti.
For me the three main issues were accommodation, studies and traveling.
Regarding accommodation Kranj has a student dorm where you can rent from single rooms to small apartments. The dorm is located at a 20-minute walk from the faculty and 15 minutes from the centre of the town. Another option is staying in Lubliana in one of the many dorms or sharing a flat with more students. I must say Lubliana is a very nice place with plenty of Erasmus life, and considering that it´s about 40 minutes away by bus it is a quite attractive option. It offers a broader amount of options as you would expect from the country’s capital. But whatever suits you the best.
I must point out that students are very well treated in this country. They offer a large quantity of discounts and offers for students. One of the best examples is Boni, a discount for meals available in many restaurants where you can get a full meal for prices surrounding 2-3 euros. A fast way to get it is going to the ESN centre in Lubliana, 10 minutes walking from the bus station.
Regarding studies my personal experience is that teachers and administration in the faculty are really helpful and they will help you to learn at get the most from the Erasmus experience. There is really no reason to be worried here. Just listen to them and do your best and you will learn and enjoy. Also, don´t be afraid of asking questions or help, because both people from the faculty and Slovenians in general are really polite and helpful. Something that I sometimes miss back in my home country.
Concerning traveling, try and do it as much as you can. Slovenia has many beautiful places to discover but is also a couple ours away from many other countries in Europe. Companies like Nomago offer cheap comfortable transport to most of the countries that you can drive to from Slovenia. Also, the ESN organises trips with other Erasmus students to different countries, this is a good chance to travel and meet new people.
My final advice is to relax and enjoy one of the best experiences of your life. Don´t worry if it seems like a lot the first couple days. Make friends, have fun, travel and try and learn as much as possible from this charming country and its people.
Best wishes and good luck,
David

Seznam partnerskih univerz in fakultet
NOSILEC SPORAZUMA | ERASMUS+ KODA | IME PARTNERSKE INSTITUCIJE | KRAJ | DRŽAVA |
NU | B LIEGE38 | Haute École de la Province de Liège | Seraing | Belgija |
NU | I MILANO01 | Universita degli Studi di Milano | Milano | Italija |
NU | LUXLUX-VIL01 | Universite du Luxembourg | Esch-sur-Alzette | Luksemburg |
NU | SK BRATISL02 | Univerzita Komenskeho v Bratislave | Bratislava | Slovaška |
NU | MK SKOPJE04 | International Balkan University | Skopje | Republika Severna Makedonija |
NU | E LEON01 | Universidad de Leon | León | Španija |
NU | LV RIGA01 | Latvijas Universitate | Riga | Latvija |
NU | P LISBOA109 | Universidade de Lisboa | Lizbona | Portugalska |
NU | HU BUDAPES46 | Andrássy University Budapest | Budimpešta | Madžarska |
NU | F AVIGNON01 | Avignon Universite | Avignon | Francija |
NU | PL KRAKOW01 | Uniwersytet Jagiellonski | Krakov | Poljska |
NU | TR CANKIRI01 | Cankiri Karatekin University | Cankiri | Turčija |
NU | CZ BRNO05 | Masarykova Univerzita | Brno | Češka |
NU | PL WARSZAW63 | Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie | Varšava | Poljska |
NU | G ATHINE41 | University of the Aegean | Hios | Grčija |
NU | PL LUBLIN01 | Uniwersytet Marii Curie-Sklodowskiej | Lublin | Poljska |
NU | HR RIJEKA01 | Sveuciliste u Rijeci | Rijeka | Hrvaška |
NU | I PALERMO01 | Universita degli Studi di Palermo | Palermo | Italija |
NU | TR ISTANBU48 | Istanbul Medeniyet University | Istanbul | Turčija |
NU | PL WROCLAW01 | Uniwersytet Wrocławski | Vroclav | Poljska |
NU | D REGENSB02 | Regensburg University of Applied Sciences | Regensburg | Nemčija |
NU | I TRENTO01 | Università di Trento | Trento | Italija |
NU | I VITERBO01 | Tuscia University | Viterbo | Italija |
NU | F LILLE11 | Lille Catholic University | Lille | Francija |
Razpisi
Razpis za študente SMS, SMP
2021/22 ter 2022/23
- RAZPIS ZA MOBILNOSTI ŠTUDENTOV Z NAMENOM ŠTUDIJA 2021-2022, 2022-2023
- RAZPIS ZA MOBILNOSTI ŠTUDENTOV ZA NAMENE PRAKSE 2021-2022 , 2022-2023
- Obrazec »Prijava na razpis za mobilnosti študentov za študij v okviru programa Erasmus+«
- Obrazec »Prijava na razpis za mobilnosti študentov za prakso v okviru programa Erasmus+«
2020/2021 (odprt do porabe sredstev)
- RAZPIS ZA MOBILNOSTI ŠTUDENTOV ZA NAMENE PRAKSE 2020/2021
- RAZPIS ZA MOBILNOSTI ŠTUDENTOV ZA NAMENE ŠTUDIJA 2020/2021
- Prijavnica za Erasmus+ prakso 2020/2021
- Prijavnica za Erasmus+ študij 2020/2021
- Kriteriji za izbor kandidatov 2020
- POZIV k oddaji vlog za dodelitev dodatnih finančnih sredstev udeležencem mobilnosti (študentom, mladim diplomantom in osebju) s posebnimi potrebami v okviru projektov mobilnosti v terciarnem izobraževanju pogodbenega leta 2020.
- VLOGA k oddaji vlog za dodelitev dodatnih finančnih sredstev udeležencem mobilnosti (študentom, mladim diplomantom in osebju) s posebnimi potrebami v okviru projektov mobilnosti v terciarnem izobraževanju pogodbenega leta 2020.
2019/2020 (podaljšan)
Novice s področja Erasmus+
RE-OPEN EU Mobilna aplikacija: Najnovejše informacije o COVID19 v državah članicah EU in možnosti gibanja
Koronavirus se širi po Evropski uniji in v mnogih pogledih vpliva na naše življenje. Vlade so sprejele različne omejevalne ukrepe za zajezitev širjenja koronavirusa in zaščito življenj. Razmere se hitro spreminjajo, prav tako tudi odziv držav članic.
Orodje »Re-open EU« ponuja pregled zdravstvenega stanja v evropskih državah na podlagi podatkov Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni (European Centre for Disease Prevention and Control – ECDC). Informacije se pogosto posodabljajo in so na voljo v 24 jezikih. Omogoča vam spremljanje razvoja koronavirusnih razmer v vaši državi in širše. Re-open EU ponuja tudi informacije o različnih veljavnih omejitvah, vključno z zahtevami za karanteno in preskušanje potnikov, ter o aplikacijah za sledenje in opozarjanje na mobilne stike s koronavirusom. To bi vam moralo pomagati pri načrtovanju potovanja po Evropi, hkrati pa ostati varno in zdravo. Evropska unija si močno prizadeva za premagovanje te pandemije, za zaščito državljanov in njihovega preživljanja.
Več na: Re-open EU (europa.eu)
BREXIT IN ERASMUS+
Odločitev Združenega kraljestva, da ne bo več del EU programa Erasmus+, za slovenske študente pomeni, da znotraj tega programa ne bodo mogli več na izmenjavo na katero od univerz v Združeno kraljestvo. Napovedano je sicer, da bo Škotska še naprej sodelovala v programu Erasmus+.Nekaj dodatnih informacij o napovedani novi shemi (Turing scheme) in programu Erasmus+ v Združenem kraljestvu, lahko najdete na spletnih povezavah:
https://www.gov.uk/government/news/new-turing-scheme-to-support-thousands-of-students-to-study-and-work-abroad
https://www.erasmusplus.org.uk/the-transition-period
VIR: MIZŠ – Brexit in visokošolstvo
Koristna gradiva in informacije
Na tej strani boste našli koristne informacije in napotke ter odgovore na vprašanja, ki se vam zastavljajo pred vašim odhodom na mobilnost.